Lezárult fejlesztés

Lezárult az Arnóti Református Egyházközség a Magyar Falu program keretében az Egyházi közösségi terek fejlesztése - 2022 (MFP-EKT/2022) azonosítójú fejlesztése.  

Népi hagyományőrző és egyházi értékteremtés agglomerációban

Mindig ünnepi pillanat, amikor felkerül a korona a fejre. Gyülekezetünk életében a gyülekezeti nagyterem mennyezetének festett kazettákkal való díszítése ilyen mozzanat. Ritka, hogy egy beruházás, felújítás, vagy bővítés azt is jelenti, hogy visszanyúlunk a múltba, de a jövő felé is tekintünk. A festett kazetták elhelyezésével tisztelgünk azon templomok előtt, melyek ebben a stílusban épülhettek meg és szolgálták évszázadokon keresztül hívők generációját. A tisztelgés mellett azonban nevelés is, hiszen az agglomerációban lévő településünk sokféle modern embernek ad otthont, akik részben már elszakadtak ezektől a hagyományoktól, de a megvalósuló beruházás segít egyfajta gyökeret kialakítani azzal, hogy magas színvonalú, művészi alkotást jelenít meg, és ad közre, tesz elérhetővé a város közvetlen közelében. A festett kazetták a jövőbe is mutatnak, hiszen egy olyan közösség használja, mely nem elöregedő, melynek stabil jövőképe van, így a közvélekedésben leginkább a múltból üzenő stílusjegyek a jövő generációjának is sajátjává lesznek, és végre nem egy letűnt keresztyén kultúrát képviselnek, hanem egy jövőben gondolkodó ambíciózus közösség része lesz. Értéket teremteni mindig nagy feladat, és hisszük, hogy Arnóton kulturális, művészeti, kegyességi kuriózum a festett kazettás gyülekezeti központ a hozzá stílusban elkészült szószékkel.

Az Arnóti Református Egyházközség gyülekezeti házában található gyülekezeti terem festett kazettás mennyezettel és szószékkel való ellátását annak érdekében valósítottuk meg, hogy a terem teljes mértékben istentiszteleti helyként funkcionálhasson. A hagyományos népi motívumokkal kialakított festett kazettás mennyezet olyan értéket képvisel a településen, mely egy ilyen agglomerációs településen hidat képez a hagyományőrző múlt és a modern ember kegyességének gyakorlata között.

Az Arnóti Református Egyházközség 20 éves múltjára jellemző, hogy unortodox módon fejlődött, és sokszor lett negatív tendenciák ellenpéldájává. Növekedése egészen különleges, hiszen rövid története ellenére az egyházmegye egyik legdinamikusabban fejlődő közössége, mely köszönhető a település kedvező helyzetének is. A hitüket gyakorló beköltözők sokféle hagyományt hoztak magukkal a szabolcsi, abaúji, zempléni, felső-borsodi régióból, mégis befogadóak a településre folyamatosan beköltöző vallásilag gyökértelennek mondható, de mégis nyitott fiatal családosok felé. Ezen tulajdonságaink infrastruturálisan is meghatározzák közösségünket. A gyülekezet alapításakor nem templomban gondolkodtunk, hanem a település ősi evangélikus iskoláját vásároltuk meg és alakítottuk gyülekezeti központtá, mely még hordozta az épület egykori jellegét. Az elmúlt években folyamatosan "templomosítottuk" a közösségi teret, megtartva egy mai modern épület előnyeit is. Egy pécsi művész Szatyor Győző adományozott gyülekezetünknek 8 db festett kazettát a reformáció 500-ik évfordulójára, melytől az istentiszteleti térként szolgáló nagyterem építészeti értelemben megtelt lélekkel. Ezt a koncepciót szeretnénk befejezni, és az istentiszteleti tér teljes boltozatát a hagyományos fakazettás templomok hangulatához közelebb hozni, hogy így legyen végleg templommá számunkra a volt iskolaépület. A mennyezetbe épített modern világítás külön kiemeli a 84 db festett kazettát, melyet Szatyor Győző nép iparművész, művészeti akadémiai tag, az ormánsági festett kazettás templomok restaurátora tett ékesebbé festett kazettáival. A kazetták megvilágítása mellett a használati világítás kiváltására is szükség van, melyet a kazettarendszert tartó szerkezetbe épített LED technológiás világítás old meg. A templommá válás másik kritériuma a protestáns hagyományok szerinti igehirdetés helye: a szószék, mely szintén hasonló stílusban készült el, festett kazettás díszítéssel.

Hasonló anyagaink

Lezárult pályázat

Lezárult az EKCP-KP-1-2023/1-000009 sz. pályázat, melynek keretében a gyülekezet presbitériuma és szolgáló közössége Pálházán találkozott, hogy a gyülekezet helyzetét értékelje.